Działania w mieście różniły się od wszelkich operacji terenowych nie tylko samą specyfiką działania, ale również terenem, na którym przyszło się poruszać. Okazywało się wtedy bardzo często, że nawet najwyższej jakości obuwie terenowe jest tam zwyczajnie nieprzydatne i niewygodne, zwłaszcza podczas długiej pracy.

Lekkie obuwie taktyczne do pracy w mieście

buty taktyczneTerenowe buty bywały raczej ciężkie, i mimo iż świetnie przydawały się podczas marszu na przełaj czy działań w terenie zalesionym, w mieście zazwyczaj okazywały się niewygodne i zbyt ciężkie, znacznie bardziej męcząc nogi użytkowników. Mimo iż kilku kolegów było w stanie przyzwyczaić się do niewygody, zdecydowana większość wolała jednak zaopatrzyć się w porządne miejskie buty taktyczne, widywane często u kolegów z policji czy służb ochrony. Takie buty były podobne do obuwia sportowego, bo zamiast ciężkich, stalowych wkładek i grubego materiału, do ich produkcji używano lekkiego tworzywa sztucznego, a wiele modeli było na standardzie wyposażonych w membrany termoaktywne. W zależności od producenta, buty takie miały różne cechy i dodatki, ale niemal wszystkie były wzmocnione skorupami z tworzywa sztucznego, chroniącego nogi przed uderzeniami, oraz miękkie podeszwy, które nie męczyły dodatkowo nóg nawet podczas długiej pracy, a jednocześnie pozwalały na sprawne poruszanie się nie tylko po asfalcie czy betonowym chodniku, ale również po mokrej nawierzchni.

Zdecydowana większość była nieprzemakalna, a niektóre modele posiadały również wiele dodatków, takich jak możliwość błyskawicznego zdejmowania obuwia w razie kontuzji. Buty te były dostępne w tak wielu odmianach, iż niemal każdy mógł bez trudu znaleźć model odpowiadający jego upodobaniom, mieszczące się w przeznaczonym na nie budżecie.

Kategorie: Turystyka