Studnia to nic innego jak pionowe ujęcie wód podziemnych . Inaczej mówiąc sztuczny otwór, który w zależności od rodzaju studni jest wiercony lub kopany. Dzięki specjalnemu sprzętowi możliwy jest stały pobór wody ze studni. Jednak czy to w dzisiejszych czasach jest opłacalne?

Rodzaje studni – który z nich jest najpopularniejszy?

studnia głębinowa wrocławPomimo XXI wieku w coraz większej ilości gospodarstw domowych pojawia się studnia głębinowa Wrocław.  Zazwyczaj wpływ na taką decyzję ma wiele czynników, w tym między innymi finansowych. Wyróżnia się dwa typy studni. Pierwszy z nich to studnie kopane, które jak sama nazwa wskazuje są kopane i sięgają do około 20 metrów głębokości i są zabezpieczane za pomogą kręgów bocznych. Jednak ten rodzaj jest stosowany obecnie najrzadziej. Możemy je jedynie spotkać w starszych gospodarstwach. Drugi typ to studnie wąsko rurowe, które nazywane są również abisyńskimi. Ten rodzaj też jest rzadko spotykany, gdyż bardzo łatwo się zamula. Najpopularniejszym rodzajem studni są te głębinowe, które zazwyczaj wykonuje się na ponad 20 metrów głębokości, dlatego są najmniej podatne na zanieczyszczenia. Zanim jednak zdecydujemy się na wykop studni warto zbadać czy na posiadanej przez nas ziemi, w ogóle znajdują się jakieś wody gruntowe. Jeśli nie to budowa jest nieopłacalna.  Żeby się tego dowiedzieć należy zlecić firmie odpowiednie badania, które określą zasoby wody. Jeżeli woda ma się nadawać do picia próbkę warto wysłać do Sanepidu. Tam wykonają określone badania i powiedzą nam czy skład wody nadaje się do spożycia.

Jednak wielu z nas zastanawia się czy budowa studni głębinowej jest opłacalna. Otóż jest i to nawet bardzo. Koszt tej inwestycji zwrócić się może w ciągu dwóch lat. Wszystko oczywiście zależy od tego do czego i w jakich ilościach ma być używana wydobywana woda.

Kategorie: Budownictwo