Zawodowo zajmuje się skupowaniem firm. Najczęściej są to firmy w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego. Wtedy rozmawiam w sprawie z kupna z przydzielonym firmie doradcą restrukturyzacyjnym. Czasami jednak zdarza się tak, że kontaktuje się ze mną osoba bezpośrednio zarządzająca firmą i prosi o rozmowę. Takie negocjacje są zazwyczaj bardzo ciekawe. 

Kupuję firmy od różnych osób

kupię firmęNajczęściej zdarza się tak, że dzwoni do mnie osoba i mówi, że chce sprzedać firmę w takiej i takiej branży i czy jestem zainteresowany. Jeżeli jest to branża, która odpowiada moim zainteresowaniem i w prowadzeniu której mam już doświadczenie odpowiadam, że jak najbardziej chętnie kupię firmę od niego, ale najpierw chcę się umówić na rozmowę osobistą. Często jest tak, że ktoś po prostu wziął się za biznes, którego nie rozumie. Teraz firma za dobrze nie prosperuje i chce się jej pozbyć w jak najłatwiejszy sposób. Czyli innymi słowy po prostu sprzedać, przepisać prawo własności. Kilka razy miałem też tak, że ktoś chciał po prostu zmienić swoje życie. Prowadzenie firmy przerosło jego możliwości i chce sobie znaleźć zwyczajną pracę na etat. Najtrudniejsze są przypadki, kiedy ktoś pozbywa się własnego dobrego interesu przez sytuację życiową. Na przykład urodziło mu się chore dziecko i chce więcej czasu spędzać z rodziną, a własny biznes mu tu uniemożliwia.

Przypadki są różne. Tak jak różne są osoby, które chcą lub muszą sprzedać swoje firmy. Kupując firmę często muszę w nią bardzo dużo zainwestować. Mimo wszystko, jest to intratny biznes. Zarabiam tam, gdzie inni ze swojej lub nie swojej winy nie podołali. Negocjacje w sprawię zakupu firmy uważam za najciekawszy moment mojej pracy. Chociaż trzeba niezwykle uważać, żeby przypadkiem nie kupić jakiejś wadliwej firmy, której sam nie dałbym radu utrzymać.