Karabinek to metalowy pierścień z zamkiem, służący do łączenia głównie lin, sznurów i pasów w prosty i szybki sposób. Może być wykonany ze stali, aluminium lub tytanu. Jego nazwa pochodzi od niemieckiego terminu „karabinerhaken”, oznaczającego hak na broń palną.

Karabińczyki o szerokim zastosowaniu

karabińczyk do paskaKarabinek składa się z korpusu i ramienia zamka. Niektóre modele są wyposażone w zabezpieczenia, mające zapobiec przypadkowemu otworzeniu zamka. Blokada może być zakręcana, przesuwna, albo bagnetowa. Korpus może mieć kształt owalny, litery D, trójkątny, nerkowaty lub gruszki. Ramię zamka występuje w kształtach: prostym, zgiętym i drucianym. Karabińczyk jest szeroko stosowany w systemach bezpieczeństwa i asekuracyjnych, w górnictwie, ratownictwie, wspinaczce, speleologii i pracach na wysokościach. Karabinki wykorzystywane w tych dziedzinach, muszą spełniać normy europejskie i przejść testy wytrzymałościowe. Karabińczyki asekuracyjne muszą być w stanie utrzymać minimum 200 kilogramów. Stosowane w lotnictwie, muszą utrzymać wagę już od trzech do pięciu ton. Branża odzieżowa przyjęła karabinki jako sposób, na szybkie łączenie różnych elementów, na przykład szeroko stosowany jest karabińczyk do paska w torebkach, czy popularnych gadżetach marketingowych, czyli smyczach na klucze i identyfikatory. W budownictwie wykorzystuje się karabinki do łączenia liny z ładunkiem do podniesienia na niewielkie wysokości. W transporcie służą one do mocowania sznurów, podtrzymujących transportowane produkty. Nurkowie wykorzystują je, do łączenia części ekwipunku z kombinezonem.

Karabińczyk to najlepszy sposób na szybkie i skuteczne łączenie różnych elementów. Ułatwia nam wykonywanie codziennych obowiązków, a także pomaga ratować życie i zapobiega groźnym upadkom z wysokości. Jest to jeden z ważniejszych wynalazków XX wieku.

Kategorie: Usługi