Letnie i ciepłe dni często kojarzą nam się z całymi dniami spędzonymi na świeżym powietrzu. Marzymy o piknikach, grillach i pieszych wycieczkach przez las. Niestety czasem coś zakłóca nasz letni spokój. Wracając do domu znajdujemy u siebie, dzieci lub u zwierząt niechcianą pamiątkę – kleszcza. Jeśli nie jesteśmy w stanie usunąć go sami, niezbędna jest wizyta u lekarza bądź na pogotowiu. Gdy już się go pozbędziemy pozostaje w głowie pytanie – czy badanie na boreliozę jest niezbędne?

Wszystko co trzeba wiedzieć o badaniu na boreliozę

badanie na boreliozę cenaPrawda jest taka, że badanie na boreliozę powinniśmy wykonać zawsze po ukąszeniu przez kleszcza. Oczywiście im szybciej usuniemy go z ciała tym lepiej. Przez pierwsze dwie godziny szansa, aby doszło do zakażenia jest bardzo niewielka. Nie jest to jednak zbyt pomocna i pocieszająca informacja, ponieważ zwykle trudno nam oszacować, kiedy doszło do ugryzienia. Najlepiej wykonać badanie, ponieważ borelioza może prowadzić do padaczki, upośledzenia słuchu a nawet do psychozy. Równie często na skórze pojawiają się zmiany skórne takie jak rumień. Borelioza może być szczególnie niebezpieczna u dzieci, ponieważ na początku przez dłuższy czas może nie dawać objawów. Często nie pojawiają się również u nich zmiany skórne, dlatego wykrycie choroby długi czas po ukąszeniu jest znacznie trudniejsze. Delikatna skóra dzieci również sprawia, iż są one bardziej narażone na ugryzienie. Jeśli chodzi o badanie na boreliozę cena waha się w przedziale od 60 do 300 złotych, w zależności od typu badania.

Kleszcz to małe stworzonko, które może być wyjątkowo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Badanie na boreliozę nie jest obowiązkowe lecz polecane, szczególnie test PCR, który można wykonać bezpośrednio po ugryzieniu a wyniki otrzymamy po około tygodniu.

Kategorie: Zdrowie